Vojtova metoda

Not availavle in russian… For the sake of viewer convenience, the content is shown below in this site default language. You may click one of the links to switch the site language to another available language.

vaclav_vojtaProf. MUDr. Václav Vojta (12. 7. 1917 – 12. 9. 2000) Dětský neurolog, autor metody reflexní lokomoce ( tzv. Vojtova metoda). Působil jako lékař na IV. dětské klinice  Fakulty všeobecného lékařství University Karlovy  a na Poliklinice na Karlově náměstí v Praze. V roce 1968 emigroval do Německa. Zde pracoval jako vědecký pracovník Ortopedické kliniky v Kolíně , od roku 1975 pak v Dětském centru v Mnichově.

Vojtova metoda – metoda reflexní lokomoce

Vojtova metoda je diagnostický a terapeutický princip. Základem je vyvolání reflexních pohybů jako reakci na stimulaci přesně definovaných bodů. Tím je aktivována CNS a dochází ke znovuobjevení a utužení vrozených fyziologických vzorů. Princip diagnostické metody profesora Vojty vychází ze spontánního pohybového projevu dítěte, reflexů a polohových testů – tedy pohybových reakcí na změny polohy. Terapie je založena na ovlivnění řízení pohybu v centrální nervové soustavě a vyvolání správné svalové souhry – pohybové vzorce, které máme vrozené, ale které se z různých důvodů neaktivují. K tomu se používá aktivování určitých bodů na těle = reflexních bodů.